Інститут інформаційних технологій в економіці

23-й Україно-Польсько-Словацький науковий семінар24 Жовтня 2016р.

Якісна та своєчасна статистична інформація необхідна для подальшого вдосконалення державного управління і прийняття виважених, науково обґрунтованих рішень щодо забезпечення сталого розвитку національної економіки та соціальної сфери, залучення науковців до обговорення актуальних питань і завдань подальшого розвитку України. У зв’язку з цим 12-14 жовтня 2016 року відбувся 23-й Україно-Польсько-Словацький науковий семінар "Роль статистики в сучасній моделі розвитку економіки ", організаторами якого стали колектив кафедри статистики за активного сприяння ректорату та  ФІСіТ ДВНЗ "Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана". Науковий семінар присвячено 110-річчю ДВНЗ "Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана" та кафедри статистики.


Фото1. 23-й Україно-Польсько-Словацький науковий семінар "Роль статистики в сучасній моделі розвитку економіки " Конференц-зал головного корпусу ДВНЗ "Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана".

Місце проведення – Конференц-зал головного корпусу Київського національного економічного університету імені Вадима Гетьмана (пр. Перемоги, 54/1) 12 жовтня 2016 року. Конференц-зал Інституту системних статистичних досліджень ДВНЗ "КНЕУ" (Львівска площа, 14) –  13-14 жовтня 2016 року.
Учасниками семінару стали зарубіжні науковці Краківського економічного університету, Економічного університету в Братиславі, Університету Миколи Коперника в Торуні. Серед учасників семінару – вітчизняні вчені з багатьох наукових установ України, зокрема, Інституту демографії та соціальних досліджень імені М.В. Птухи НАН, Національної академії статистики, обліку та аудиту, Дніпропетровського національного університету імені Олеся Гончара, Донецького національного університету, Київського торговельно-економічного університету, Криворізького національного університету, Львівського торговельно-економічного університету, Одеського національного економічного університету.
Мета наукового семінару – обмін результатами наукових досліджень стосовно підвищення якості статистичної інформації, зміцнення партнерських відносин учасників процесу статистичного виробництва, а також розробка науково обґрунтованих рекомендацій для вдосконалення статистичної методології. Розвиток статистичної науки є необхідною умовою для формування громадянського суспільства та подальшої міжнародної інтеграції нашої держави.
Вступним словом відкрили конференцію Анатолій Федорович Павленко  – ректор ДВНЗ "Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана", академік АПН України, Елла Марленівна Лібанова – директор Інституту демографії та соціальних досліджень імені М.В. Птухи НАН України, академік НАН України, Ігор Германович Манцуров  –  директор інституту системних статистичних досліджень, завідувач кафедри статистики ДВНЗ "КНЕУ", член-кореспондент НАН України та Сергій Сергійович Ващаєв  –  декан факультету інформаційних систем і технологій ДВНЗ "КНЕУ". 

Фото2. Член-кор. НАН України, д.е.н., проф. І.Г. Манцуров, ректор, академік АПН України, д.е.н., проф. А.Ф. Павленко, академік НАН України, д.е.н., проф. Е.М. Лібанова.

Академік А.Ф. Павленко висловив сучасний погляд на статистику як науку та ряд ідей щодо вдосконалення системи навчання молоді,  зокрема шляхом оновлення відповідних навчальних програм.

Фото 3. Член-кор. НАН України, д.е.н., проф. І.Г. Манцуров, академік НАН України, д.е.н., проф. Е.М. Лібанова, проф. А.З. Підгорний, д.е.н., проф. З.П. Бараник.

У вступному слові професор І.Г. Манцуров зазначив, що за результатами Адаптованої глобальної оцінки національної статистичної системи, проведеної представниками Європейської комісії, Європейської асоціації вільної торгівлі та Економічної комісії ООН для Європи, статистика України визнана такою, що значною мірою відповідає європейським вимогам, а інформація, що виробляється органами державної статистики, є продуктом високої якості у більшості галузей статистичного виробництва. Водночас І.Г. Манцуров зауважив, що з визнанням досягнень результати аналізу поточного стану розвитку державної статистики свідчать про наявність сфер, в яких у подальшому необхідно поліпшити стан статистичної діяльності.
До участі у заході було запрошено провідних експертів у сфері соціального розвитку, зокрема академік НАН України Елла Лібанова підкреслила проблеми, пов'язані з оцінюванням соціально-економічної нерівності як у світі, так і в Україні. Пані Лібанова зосередила увагу присутніх на невідповідності існуючих підходів (індекс Джині, децильні та квінтильні коефіцієнти) перед новими соціально-економічними викликами.
Сергій Ващаєв підкреслив необхідність удосконалення системи навчання шляхом визначення методичних засад підвищення рівня професійної компетентності майбутніх працівників органів державної статистики та інших державних органів, установ та організацій, які є виробниками статистичної інформації, запровадження нових форм і методів навчання.


Фото 4. Декан ФІСіТ, к.е.н., доцент кафедри статистики С.С. Ващаєв.

Роботу семінару було організовано за новітнім форматом секційних дискусій, що забезпечило необхідний фокус обговорення ролі статистики в сучасній моделі розвитку економіки. Обмін експертними думками відбувався в межах дискусійних платформ. Модератором першої секційної платформи виступив  професор Анатолій Підгорний (завідувач кафедри статистики Одеського національного економічного університету). Зважаючи на нові ризики сталого розвитку та євроінтеграційну перспективу України виступив член-кореспондент НАН України, д.е.н., проф. Ігор Манцуров з доповіддю «Дорожна мапа корінного вдосконалення системи державної статистики України». (Презентація)


Фото 5. Член-кор. НАН України, директор інституту системних статистичних досліджень,
завідувач кафедри статистики ДВНЗ "КНЕУ", д.е.н., професор І.Г. Манцуров.

У рамках обговорення окресленої проблематики виступив Йозеф Почєха (Краківський економічний університет, Польща) та представив презентацію на тему "Параметричний метод аналізу даних у порівнянні з непараметричним". Професор зауважив, що статистична оцінка спостережень за допомогою непараметричних критеріїв, як правило, простіша, ніж оцінка параметричними методами та не вимагає громіздких розрахунків при оцінюванні соціально-економічних явищ.

Фото 6. Prof. dr hab. Jоzef Pociecha, Краківський економічний університет, Польща.


Фото 7. Prof. dr hab. Марія Войткова, Вера Лабудова, Ерік Шолтерс, Економічний університет в Братиславі, Словаччина.
 

З доповіддю "Зайнятість в Словаччині з точки зору практичної демографії" виступила професор Марія Войткова від Економічного університету в Братиславі, Словаччина. Учасники семінару обговорили актуальні питання, що стосуються економічних аспектів демографії, пов’язаних з управлінням ризиками від безробіття, визначили пріоритетні завдання і шляхи впровадження європейських підходів у сфері зайнятості.
Університет Миколи Коперніка в Торуні представили Магдалєна Осінська, Єжи Боелке, Фалджиньскі, Мачей Галецькі, які розпочали роботу другої секції. Було окреслено проблеми економетричного моделювання економічного зростання (порівняння ВВН і ВНП). В обговоренні також брала участь Анна Маліна, яка підкреслила  необхідність порівняння економічного зростання з макроекономічною стабільністю на прикладі країн центральної та східної Європи.
Професор Зоя Бараник очолила роботу наступної секції, у рамках якої було висвітлено питання оцінювання структури зайнятості молоді в Україні. Методологічним аспектам оцінки розвитку енергетики в контексті сталого розвитку в Україні присвячено доповідь завідувача кафедри статистики, обліку та економічної інформатики ДНУ імені Олеся Гончара д.е.н., професора Оксани Єлісєєвой. У обговоренні брали участь професор кафедри статистики ДВНЗ "Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана" Ольга Мазуренко. У ході роботи секції було висвітлено ряд актуальних питань щодо аналізу соціально-економічних процесів, які відбуваються в Україні.
  У рамках дискусії п’ятої секційної панелі виступ Еріка Шолтерса з Економічного університету в Братиславі було присвячено питанням просторового аналізу бідності, нерівності та соціальної ізоляції в країнах Євросоюзу.


Фото 8. Учасники семінару Ольга Галицина, Ольга Мазуренко (КНЕУ), Марія Войткова, Вера Лабудова, Ерік Шолтерс (Економічний університет в Братиславі, Словаччина).

Завідуючий кафедрою статистики Національної академії статистики, обліку та аудиту д.е.н, профессор Сергій Герасименко презентував доповідь "Якість статистичної інформації – головний фактор ефективного управління". В процесі обговорення учасниками семінару було зазначено, що в Європейській статистичній системі якість статистичної інформації оцінюється через такі компоненти: релевантність, точність, своєчасність та пунктуальність, узгодженість та порівнянність, доступність та ясність. Наступною до виступу була запрошена д.е.н., професор Антоніна Сидорова, завідувач кафедри економічної статистики Донецького національний університету. У своєму виступі пані А. В. Сидорова окреслила питання зовнішньої торгівлі товарами та послугами в антикризовій стратегії розвитку України. . За результатами обговорення мають бути розроблені пропозиції до формування антикризової економічної політики держави на середньо- і довгострокову перспективи і відповідної системи інформаційно-аналітичного забезпечення антикризових заходів, реалізація яких сприятиме попередженню появи кризових ситуацій, зменшенню впливу від їх негативних наслідків. Презентацією "Вимірювання соціальної нерівності" засідання продовжила Вера Лабудова (Економічний університет в Братиславі).
На засіданні шостої секції представники Краківського економічного університету Пауель Ульман та Станіслав Ванат обговорювали питання порівняльного аналізу житлових умов домашніх господарств в Польщі та Словаччині, а також вимірювання системного ризику в європейському страховому секторі з використанням copula-DCC-GARCH моделі. Брали участь у обговоренні Руслан Моторін, доктор економічних наук, професор кафедри статистики та економетрії Київського торгівельно-економічного університету та Мартін Сокол (Економічний університет в Братиславі).


Фото 9. Представники Краківського економічного університету, Донецького національного університету, Дніпропетровського національного університету імені Олеся Гончара.

В наступній дискусійній платформі Анатолій Пілявський, завідувач кафедри вищої математики, економетрії і статистики, доктор фізико-математичних наук, професор представив презентацію "Порівняльний аналіз показників банків Вишеградської групи".  В ході обговорення було зазначено необхідність проведення статистичного оцінювання сучасного рівня стійкості та надійності комерційних банків, виявлення закономірностей його формування та перспектив підвищення.
Учасниками семінару була представлена розгорнута інформація стосовно ролі статистики у сучасній моделі розвитку економіки. Автори доповідей відповіли на питання присутніх, після чого відбулася загальна дискусія. Результати експертного обговорення усіх дискусійних платформ були узагальнені завідувачем кафедри статистики, доктором економічних наук, професором Ігорем Манцуровим. Актуальність доповідей представників кафедри статистики ДВНЗ "Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана" було відмічено академіком НАН України – Елою Лібановою, директором Інституту демографії та соціальних досліджень ім. М.В. Птухи НАН України.
Ініціатором проведення 23-го Україно-Польсько-Словацького наукового семінару "Роль статистики в сучасній моделі розвитку економіки" вперше став Інститут системних статистичних досліджень ДВНЗ "КНЕУ". За результатами роботи семінару планується направити урядовим структурам пропозиції і рекомендації, спрямовані на забезпечення стійкого економічного зростання та підвищення рівня конкурентоспроможності економіки України.
Слід особливо відмітити високу зацікавленість присутніх на семінарі студентів ФІСіТ та МЕіМ ДВНЗ "КНЕУ імені Вадима Гетьмана". Колектив кафедри статистики щиро вдячний учасникам та всім причетним до організації наукового семінару! Сподіваємось на подальшу плідну співпрацю, адже як і ви орієнтовані на стале майбутнє.


Директор
Інституту системних статистичних досліджень,
завідувач кафедри,
член-кореспондент НАН України,
д.е.н., проф. Ігор Манцуров,
к.е.н., професор кафедри статистики
Ольга Мазуренко,
к.е.н., доцент кафедри статистики
Ярослава Іщук,
к.е.н, ст. викл. Марина Горна,
асистент Ганна Мережко,
кафедра статистики ДВНЗ "Київський національний
економічний університет імені Вадима Гетьмана"
З програмою наукового семінару можна ознайомитись тут.